Jak podpiąć domenę pod hosting

Te materiał jest kontynuacją cyklu z podstaw WordPressa. Tym razem pokażę jak podpiąć domenę pod hosting. Na tym etapie powinniśmy mieć już domenę (zajrzyj tutaj) i hosting (tutaj). Hosting, z którego korzystam i który polecam to Siteground.

Jednym z bajerów w Siteground jest instalator WordPressa. W poniższym filmie przy okazji podpinania domeny, zanim w ogóle zdążysz się zorientować co się dzieje, zainstalujemy także WordPressa. A to dlatego, że ten instalator w zasadzie wszystko robi sam.

Co to znaczy „podpiąć domenę pod hosting”

Domena to to, co wpisujesz w pasku przeglądarki, gdy chcesz przejść na jakąś stronę. W moim przypadku jest to automatela.pl. Nie wystarczy tylko wykupić gdzieś serwer i zainstalować WordPressa. Wciąż potrzebujesz właśnie domeny, by móc gdzieś kierować swoich przyszłych klientów czy użytkowników.

Jeżeli więc hosting masz np. w Siteground, a domenę w OVH musisz jakoś przekazać w OVH informację na jakie serwery Twoja domena ma kierować. W ten sposób np. po przejściu na automatela.pl lądujesz na mojej stronie na WordPressie postawionej na Siteground.

Jak podpiąć domenę pod hosting

To jest wbrew pozorom bardzo łatwe (przynajmniej w OVH, za innych dostawców nie ręczę). Najpierw musisz dowiedzieć się jakie są nazwy serwerów DNS Twojego hostingodawcy. Gdzie to można znaleźć w Siteground pokazuję na poniższym filmie.

Kolejnym krokiem jest zalogowanie się do OVH i kliknięcie w nazwę domeny w sekcji „Przegląd moich projektów”. Możesz się też dostać w to samo miejsce wybierając Web Cloud z paska na samej górze, następnie domeny i nazwa domeny.

Następnie przechodzimy do zakładki „Serwery DNS” i zamieniamy serwery na te od hostingodawcy. Wystarczy kliknąć „Zmień serwery DNS” o podmienić. A później trzeba… czekać. Propagacja może zająć 24-48 godzin. W moim przypadku zaskoczyło następnego dnia. Do tego czasu Twoja domena będzie kierować na stronę-zaślepkę od OVH.

Pełen proces zobaczysz na poniższym filmie.

Gdzie śledzić propagację DNS

Możesz w tym czasie śledzić postęp propagacji. Jest wiele stron, na których można to sprawdzić, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę „dns propagation”. Możesz tam sprawdzić czy Twoja domena wciąż przekierowuje do serwera OVH, czy już do nowego (Siteground). Musisz w tym celu porównać IP.

Dodaj komentarz