Jak skopiować post lub stronę

Skoro tutaj jesteś, to pewnie zastanawiasz się jak skopiować post lub stronę na WordPressie. To jest super przydatna opcja, której sama używam na moich stronach. Przyda Ci się, gdy chcesz np. stworzyć bardzo podobną stronę lub post do już istniejącej i chcesz po prostu zachować pewne ustawienia. Można też skopiować stronę np. wtedy, gdy chcemy wprowadzić zmiany na stronie głównej, ale wolimy je potestować na kopii strony, zamiast dłubać na „żywej” stronie głównej. W tym wpisie pokażę Ci jakie masz opcje i jak to zrobić.

Najpierw bez wtyczek

Jeżeli chcesz skopiować tylko zawartość strony lub posta, czyli po prostu jej treść, nie potrzebujesz do tego żadnych wtyczek. Poniżej podaję instrukcje dla Gutenberga i klasycznego edytora.

Kopiowanie postów i stron w Gutenbergu

Żeby skopiować treść posta albo strony stworzonej w Gutenbergu, wystarczy, że przejdziesz do edycji tego posta lub strony i w prawym górnym rogu klikniesz w trzy kropki. Zobaczysz listę opcji, a wśród nich będzie także „Skopiuj całą treść”.

Następnie stwórz nowy post (lub stronę) i w edytorze wklej całą skopiowaną treść (np. za pomocą kombinacji klawiszy ctrl+v).

Kopiowanie postów i stron w edytorze klasycznym

W edytorze klasycznym wystarczy, że przejdziesz do zakładki „Tekstowy”, skopiujesz wszystko co tam widzisz i wkleisz do nowego posta (także do zakładki „Tekstowy”).

Z wtyczkami

Powyższe kopiowanie ma jedną wadę: w ten sposób skopiujemy jedynie zawartość posta lub strony. Często chcemy jednak skopiować nieco więcej niż samą treść, np. kategorie czy tagi. To osiągniemy jedną z wybranych wtyczek. Poniżej pokazuję jak to zrobić za pomocą dwóch popularnych wtyczek.

Duplicate Page

Duplicate Page jest wtyczką dostępną za darmo w repozytorium WordPressa. Możemy w niej ustawić kilka rzeczy:

  • wybór edytora: z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli używasz Gutenberga, to zmiana edytora w ustawieniach nic nie zmienia;
  • status zduplikowanego posta: tutaj możesz ustawić jaki status mają mieć nowo stworzone posty i strony;
  • przekierowanie: tutaj możesz wybrać czy chcesz, żeby po zduplikowaniu posta przekierowało Cię na stronę tego posta czy może na listę postów;
  • suffix: wybierz suffix do skopiowanych postów (czyli co się ma znaleźć na końcu skopiowanego tytułu posta.

Post (także jego niestandardowy typ) lub stronę skopiujemy klikając „Duplicate This” na liście postów.

Yoast Duplicate Post

Kolejną, jeszcze popularniejszą wtyczką do duplikowania postów i stron jest Yoast Duplicate Post. Ona także jest dostępna za darmo z repozytorium WordPressa.

W tej wtyczce mamy zdecydowanie więcej ustawień. Znajdziesz je w Ustawienia>Powielanie wpisów.

Ustawienia kopiowania

Po pierwsze możemy określić co dokładnie chcemy kopiować przy kopiowaniu posta czy strony. Możemy ustawić zarówno jakie elementy chcemy skopiować, jak i na przykład czy chcemy kopiować także jakieś pola albo taksonomie. Możemy również wykluczyć jakieś określone pola i nie kopiować ich przy kopiowaniu posta. A jeżeli używamy numeracji* stron to możemy też wymusić powiększanie tej liczby o 1, gdy duplikujemy stronę.

*Numerację, o której mówię, znajdziesz przechodząc na dowolną stronę na Twoim WordPressie (wpisy tego domyślnie nie mają).

Ustawienia uprawnień i typów postów

Możesz także określić jacy użytkownicy będą mogli kopiować strony (np. tylko administratorzy) oraz dla jakich typów postów to kopiowanie ma być możliwe. Możesz np. włączyć możliwość kopiowania wpisów ale nie dla stron. Jeżeli masz jakiś niestandardowy typ posta, dla którego chcesz włączyć możliwość duplikowania, to to także zrobisz właśnie w tych ustawieniach.

Ustawienia wyświetlania

W ustawieniach wyświetlania możesz ukryć bądź pokazać niektóre linki (o tym do czego służą poszczególny linki piszę poniżej). Możesz także ustawić, gdzie mają być widoczne. Ponadto, jeżeli chcesz gdzieś wyświetlać informację o tym z jakiego posta był utworzony inny post, możesz wybrać trzy sposoby wyświetlania tej informacji:

  • na liście postów w nowej kolumnie,
  • na liście postów w tytule posta,
  • w edycji posta w osobnym boxie.

Jak skopiować post lub stronę

W tej wtyczce dostępne jest kilka rodzajów kopiowania. Zobaczysz je, gdy przejdziesz do listy postów.

„Powiel” służy po prostu do zduplikowania postu, który od razu pokaże się na liście postów. „Nowy szkic” również zduplikuje post ale od razu przekieruje Cię także do edycji posta.

Natomiast „Rewrite & Republish” może być z początku trochę nieintuicyjne. Po kliknięciu na ten link zostaniemy przekierowani do zduplikowanego posta. Jeżeli zajrzysz do listy postów to zobaczysz, że rzeczywiście są dwa: oryginalny i kopia. Gdy jednak skończysz edycję kopii i klikniesz przycisk „Republish” (który pojawi się zamiast zwykłego „Opublikuj”), kopia zniknie, a wszystkie jej ustawienia i cała treść zostaną zapisane w oryginalnym poście.

Fajną opcją jest kopiowanie bezpośrednio z widoku strony.

To się przydaje, gdy masz postów naprawdę dużo i dużo łatwiej Ci odnaleźć dany post na stronie niż w liście postów w panelu administracyjnym.

Co polecam

Jeżeli nie potrzebujesz kopiować ustawień i pól posta, to najlepiej robić to ręcznie, bez wtyczek, po prostu kopiując zawartość. Każda dodatkowa wtyczka jest potencjalnym problem (więcej o tym powiem w filmie, który pojawi się już niedługo).

Jeżeli potrzebujesz kopiować trochę więcej niż samą treść, to lepiej zainstalować Duplicate Page. Dopiero jeżeli naprawdę wtyczka od Yoast ma coś, czego serio potrzebujemy wtedy możemy się nad nią zastanowić. Jednak jest ona bardzo rozbudowana jak na coś co ma jedynie kopiować posty i większości przypadków Duplicate Page w zupełności wystarczy.

Dodaj komentarz