Jak zainstalować motyw WordPress

Motyw w WordPressie odpowiada za to jak wygląda nasza strona. Za jego pomocą możemy całkowicie odmienić stronę począwszy od czcionek, wyglądu nagłówka i stopki po układ postów na stronie bloga. W tym wpisie (i filmie) pokażę Ci jak zainstalować motyw WordPress.

Do tego materiału potrzebujesz własnej strony na WordPressie, działającej na jakimś hostingu i najlepiej z certyfikatem SSL.

Mała uwaga: motywy często są błędnie nazywane szablonami. Nie jestem specjalnie purystą językowym, ale szablony w WordPressie to coś innego. Jeżeli chcesz uniknąć nieporozumień (albo złośliwości) w komentarzach na grupach WordPressowych, albo ułatwić sobie szukanie motywów używaj właśnie terminu „motyw”.

Skąd brać motywy (i czy trzeba za nie płacić)

Motywy można sobie zainstalować za darmo z oficjalnego repozytorium WordPressa. Wybór jest naprawdę ogromny. Dostępne motywy znajdziesz przechodząc w panelu administracyjnym pod Wygląd>Motywy>Dodaj.

Motywy płatne są dostępne na stronach ich twórców, a więc rozsiane po internecie.

Jak wybrać motyw

Gdy się już zorientujesz ile tych motywów jest dostępnych, może Cię rozboleć głowa. Jest tego zwyczajnie zatrzęsienie. Nie przykładałabym też dużej wagi do tego jak motyw wygląda na prezentowanych demo. To jak Twoja strona będzie wyglądać, będzie zależeć np. od jakości grafik jakie na nią wrzucisz, niekoniecznie od motywu.

Ja przy wyborze motywu skupiam się przede wszystkim na poniższych punktach:

  • szybkość i „lekkość” motywu,
  • jak dużo można w tym motywie dostosować,
  • jak wygląda dokumentacja do motywu (i czy jakaś jest),
  • czy motyw jest regularnie aktualizowany (i czy nie jest już porzucony przez twórców),
  • jakie opinie ma dany motyw.

Jakie darmowe motywy polecam

Biorąc pod uwagę poprzedni punkt, polecę Ci tutaj kilka motywów, które wedle mojej najlepszej wiedzy, są sensowne. Wszystkie poniższe motywy mają także wersję płatną.

  • GeneratePress (tego sama używam)
  • Astra
  • OceanWP
  • Kadence
  • Neve

Jak zainstalować motyw WordPress

Są dwie drogi. Jeżeli wybrany motyw znajduje się w repozytorium WordPressa, to zainstalujesz o bezpośrednio ze swojego panelu administratorskiego klikając na „Zainstaluj” przy nazwie motywu.

Jeżeli wybrany przez Ciebie motyw nie znajduje się w oficjalnym repozytorium (tak będzie np. z płatnymi motywami), to możesz go dodać z pliku. Potrzebujesz pobrać archiwum z motywem, a następnie je zainstalować klikając na „Wyślij motyw na serwer”.

Motyw potomny

Być może obiło Ci się gdzieś o uszy pojęcie „motywu potomnego”. Jeżeli będziesz chcieć wprowadzać jakieś własne zmiany do motywu (np. dodatkowy kawałek arkusza stylów albo kodu w PHP) to nie będziesz tego robić w oryginalnym motywie. Gdy zaktualizujesz swój motyw stracisz wszystkie zmiany.

Żeby nie stracić zmian przy aktualizacji musisz je wprowadzać w motywie potomnym, czyli niejako motywie dziedziczącym po głównym motywie. Przykład tego jak to zrobić pokazuję też na załączonym filmie.

Dodaj komentarz