Jak zainstalować SSL

Zdarzyło Ci się zobaczyć na jakiejś stronie ostrzeżenie, mówiące o tym, że strona jest niezabezpieczona, a połączenie nie jest prywatne? Chyba nikt nie chce witać swoich użytkowników takim komunikatem. Pokażę Ci więc jak zainstalować SSL, by na Twoja strona była wolna od takich ostrzeżeń.

Uwaga: żeby zainstalować certyfikat SSL musisz mieć już podpiętą domenę pod hosting.

HTTP i HTTPS

HTTP jest podstawowym protokołem używanym do przesyłania danych pomiędzy stroną internetową, a przeglądarką. HTTPS to szyfrowana bezpieczniejsza wersja protokołu HTTP.

Obecnie każda strona powinna używać HTTPS, szczególnie te, w których wysyłane są jakieś dane (np. dane podczas logowania). Strony, które nie używają HTTPS są oznaczone w inny sposób przez współczesne przeglądarki. Poniżej możesz zobaczyć jak to wygląda na przeglądarce Chrome.

A jeżeli spróbujesz na tę stronę wejść po https (https://neverssl.com) zobaczysz coś takiego:

No dobra, ale jak się ma do tego certyfikat SSL? A no certyfikat SSL pozwoli Twojej stronie przejść z HTTP na HTTPS.

Skąd wziąć certyfikat SSL?

Taki certyfikat można dostać w każdym sklepie z certyfikatami.

A poważnie, to każdy sensowny hosting współdzielony powinien mieć coś takiego w cenie hostingu i jest to w zasadzie standard. Jeżeli nie masz jeszcze hostingu, to przed wybraniem takiego zorientuj się na wszelki wypadek, czy podstawowy certyfikat SSL jest w cenie. Hosting, z którego korzystam, czyli Siteground, ma darmowe certyfikaty SSL dostępne w każdym pakiecie.

Taki certyfikat jest po prostu plikiem zawierającym pewne informacje, w tym nazwę domeny, dla jakiej organizacji został wydany dany certyfikat czy datę wygaśnięcia certyfikatu.

Jak zainstalować SSL

Instalacja certyfikatu SSL będzie się trochę różniła w zależności od dostawcy hostingu i panelu administracyjnego dostępnego w jego ramach. We wspomnianym już Siteground to się robi właściwie… samo. Ale w poniższym filmie pokażę Ci też jak to sobie zrobić samemu w zasadzie jednym klikiem.

Dodaj komentarz