Dzisiaj chcę polecić darmowe narzędzia, w których się absolutnie zakochałam i nie mogę uwierzyć, że do tej pory o nich nie wiedziałam. Kursy, które tworzę w ramach testelka.pl są kursami dla testerów oprogramowania. W związku z tym czasem potrzebuję w jakiś ładny sposób zaprezentować przykładowy kod. O ile kod w samym kursie powinien móc być kopiowany w wygodny sposób, tak już w ebookach czy prezentacjach ma się po prostu dobrze prezentować. I do tego służy narzędzia typu „code to image”.
Kod jako obrazek
Wymienione poniżej narzędzia pozwolą Ci wkleić kod i wygenerować z tego elegancko wyglądający obrazek w różnych formatach (np. png, jpeg albo svg).
Code to Image Converter

Minusem tego narzędzia jest nieduży wybór języków. Do wyboru masz języki/składnie takie jak: C, C#, C++, CSS, HTML, Java, JavaScript, JSON, JSX, Lezer. Plusem jest natomiast mnogość dostępnych opcji zmiany wyglądu obrazka. W ramach narzędzia możesz:
- zmienić tło,
- ukryć znak wodny,
- zmienić wielkość czcionki,
- przełączyć się na jasny tryb (ale umówmy się, kto jeszcze programuje na białym tle),
- ukryć numery linii,
- pokazać lub ukryć cień okna z kodem.
Jeżeli więc w swoich materiałach prezentujesz kod w ramach dostępnych składni, gorąco polecam to narzędzie.
ray.so

To narzędzie z kolei ma mnóstwo języków do wyboru, w tym Pythona czy PHP, których brakowało w poprzednim przykładzie. Ma jednak wyraźnie mniej opcji do wyboru. Nie ma na przykład numerowania linii. Nie pobierzesz też pliku w formacie jpeg, chociaż to niekoniecznie musi być problem, bo dużo lepiej do takich rzeczy użyć np. png.
codeimg.io

Ta apka jest o tyle ciekawa, że już w pierwszym kroku pozwala wybrać wielkość, która będzie pasować do publikacji w mediach społecznościowych. Możemy np. wybrać opcję, że kod ten ma być opublikowany na Instagramie i zobaczymy szablon wielkości odpowiadającej publikacjom na Instagramie. Aplikacja może nie wygląda na pierwszy rzut oka tak prosto i uroczo jak dwie pozostałe, ale ma ogromne możliwości ustawień i wybór składni.