Proste strony z Canva

W tym filmie pokażę Ci prostą stronę, którą stworzyłam w mniej niż 15 minut. Oczywiście, nie licząc tekstów. Teksty zajęły mi trochę więcej czasu. To jest stronka, którą stworzyłam, aby mieć w jednym miejscu zapisane trasy na piesze wycieczki w okolicach Malagi, które są dostępne bez samochodu.

Strony w Canvie tworzy się jak… prezentacje. Tak, dobrze czytasz, taką stronę postawisz w Canvie. Canva to program graficzny, w którym można tworzyć grafiki do social media, proste animacje i wiele innych rzeczy. Ale od jakiegoś czasu także strony.

Przykład landing page’a

Canva umożliwia postawienie prostego landing page’a w absolutnie ekspresowym tempie. To najszybszy builder, z jakim kiedykolwiek miałam do czynienia. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że te strony są dostępne również w bezpłatnym planie Canvy. Jednak nie możesz wtedy postawić strony na własnej domenie.

Please login for access. Login

Po co nam taka strona?

Taka prosta stronka, którą można wyklikać w 15 minut, może mieć wiele zastosowań. Na przykład, ja chciałam mieć informacyjną stronkę z linkami do innych zewnętrznych źródeł.

Taka strona świetnie się sprawdzi, jeśli chcecie stworzyć wizytówkę czy prostą stronę informującą o usługach, które oferujecie, ale nie chcecie od razu budować całego bloga czy rozbudowanej strony. Może to być przydatne, gdy dopiero testujecie pomysł na produkt czy usługę.

Twoja pierwsza strona

Aby stworzyć pierwszą stronę kliknij „Create a design” i wybierz „Website”. Kreator stron internetowych w Canvie wygląda w zasadzie tak samo jak kreator grafik. Po lewej stronie znajdziesz różne szablony, które możesz dostosować do swoich potrzeb.

Please login for access. Login

Jeśli masz już doświadczenie z Canva do tworzenia grafik, łatwo odnajdziesz się w projektowaniu stron internetowych. Możesz zmieniać teksty, usuwać poszczególne strony (slajdy) lub je duplikować.

Style i layout

Canva oferuje różnorodne layouty i style, które możesz zastosować do swojej strony. Możesz zmieniać układy stron, dodając na przykład gotowe sekcje z obrazkami, tytułami, tekstem czy linkami.

Style pozwalają szybko zmieniać kolory i czcionki naszej strony. Możesz skorzystać z „Brand Kit”, dostępnego w płatnych pakietach Canvy, aby zastosować kolory i czcionki zgodne z twoją marką. Jeśli nie posiadasz własnych kolorów marki, możesz skorzystać z gotowych palet dostępnych w Canvie.

Animacje

Canva oferuje także możliwość dodawania animacji do tekstu i całych stron. Wystarczy, że zaznaczysz dany element który chcesz zanimować albo wręcz całą stronę i wybierzesz efekt.

Linki i nawigacja

W tym filmie zobaczysz, jak tworzyć linki i nawigację na stronie, które ułatwią odwiedzającym poruszanie się po twojej witrynie.

Please login for access. Login

Linki

  1. Zaznacz tekst: wybierz fragment tekstu, do którego chcesz dodać link.
  2. Dodaj link: kliknij w opcję dodawania linku, która pojawi się na narzędziu.
  3. Preview: możesz sprawdzić, czy link działa, klikając w opcję podglądu (Preview).

Nawigacja

Oprócz linków można też stworzyć prostą nawigację na stronie. Aby to zrobić, musimy nadać nazwy sekcjom strony. Jak to zrobić pokazuję na filmie.

Publikacja strony

Po dodaniu linków i nawigacji możemy opublikować stronę. Zaznacz odpowiednią opcję, żeby automatyczna nawigacja została dodana do strony. Na tym etapie możesz też wybrać domenę, pod którą opublikujesz stronę oraz podstronę.

Własna domena

Płatne plany Canvy pozwalają na podpięcie własnej domeny. Osobiście uważam, że płatne plany są totalnie warte uwagi, dlatego że Canva jest narzędziem, które sprawi, że nie będziesz potrzebować żadnego innego d otworzenia grafik czy nawet prostych filmów.

Please login for access. Login

Dodanie własnej domeny sprowadza się do dodania kilku rekordów DNS. Pokazuję to na filmie. Publikacja strony na własnej domenie wygląda tak samo, jak w przypadku publikowania na darmowej domenie od Canvy.

Osadzanie treści zewnętrznych

Mimo, że kreator stron Canvy jest bardzo podstawowy, to jednak pozwala na wrzucanie niektórych zewnętrznych treści (np. filmów z YouTube). Innym przykładem takiej treści sią posty z Instagrama czy lokalizacja jakiegoś w ramach Map Google. Jak dodać takie treści pokazuję na filmie.

Please login for access. Login

W filmie pokazuję też, gdzie wystarczy wkleić link do treści zewnętrznej, żeby zobaczyć czy zadziała w Canvie. Warto poeksperymentować. Nie wszystkie zasoby zewnętrzne mogą być osadzone, ale wiele z nich będzie działać bez problemu. Próbuj różnych linków i sprawdzaj, które z nich można dodać do Twojej strony.

Podstrony

Do tej pory pokazałam jak stworzyć sobie stronę lądowania. A co jeżeli byśmy naprawdę potrzebowali chociaż jednej podstrony? Takie coś też można zrobić w Canvie.

Please login for access. Login

Tworzenie dodatkowej strony

Żeby stworzyć podstronę trzeba po prostu stworzyć całkiem nową stronę, czyli nowy projekt w Canvie. Następnie wystarczy tę stronę opublikować pod jakąś podstroną, tzn. pod adresem twojadomena.pl/twoja-podstrona. Po jej opublikowaniu wystarczy ją podlinkować na oryginalnej stronie.

Podsumowanie

Wiesz już, jak stworzyć prostą stronę w Canvie w ekspresowym tempie. Umiesz:

  • stworzyć stronę w Canvie,
  • dodawać linki i nawigację,
  • publikować strony na darmowej i własnej domenie,
  • osadzać treści zewnętrzne,
  • tworzyć podstrony.