Szybki montaż rolek mówionych z veed.io

W tym filmie pokażę ci, jak ekspresowo zmontować mówione rolki na TikToka lub Instagrama. Mówione, czyli takie w których ktoś coś po prostu mówi. W ten sposób często są robione treści edukacyjne lub motywacyjne.

Jak nagrywam takie rolki

Nagrywam je z gotowym skryptem. Skrypt mam obok na komputerze. Odpalam kamerę na telefonie i nagrywam bez przerw. Czytam fragment, mówię go do kamery, czytam kolejny i znowu mówię.

Taki sposób nagrywania ma jedną ogromną zaletę: nie muszę uczyć się tekstu ani używać promptera. Minus jest jednak taki, że jest dużo momentów ciszy do wycięcia, w trakcie których patrzę na tekst. Ale to właśnie te momenty ciszy wytniemy jednym klikiem w veed.io.

Please login for access. Login

Veed Pro

Veed ma różne plany. To, co pokazuję w tych filmach, jest dostępne w planie PRO. Plan PRO ma bajery niedostępne w podstawowym planie, np. eye contact correction.

Automatyczne usuwanie ciszy z filmu

To moja ulubiona funkcjonalność. Wystarczy zaznaczyć klip i wybrać „Clean audio”. Nie trzeba nawet czekać, bo cały proces trwa dosłownie chwilę.

Please login for access. Login

Z reguły potrzebne są jakieś drobne poprawki, które polegają na usunięciu tego, czego automatycznie nie dało się usunąć np. odchrząknięcie czy dźwięk przesuwanego krzesła. Wystarczy kliknąć na taki fragment i wcisnąć „delete” na klawiaturze.

Uciekające oko

Korekcja „uciekającego oka” to kolejna ciekawa funkcjonalność. Pozwala ona na utrzymanie kontaktu wzrokowego z kamerą. Czyli jeżeli nie patrzymy ciągle w kamerę na oryginalnym nagraniu, a chcielibyśmy żeby tak było, można to naprawić.

Please login for access. Login

Zauważyłam, że moje oczy wyglądają wtedy trochę inaczej. Jeśli jesteś w stanie zaakceptować, że będziesz wyglądać trochę inaczej, warto z tej opcji skorzystać. W przeciwnym razie, lepiej po prostu przyciąć momenty, w których patrzysz gdzieś indziej.

Jak dodać napisy do filmów na social media

Wiele osób przegląda rolki na social media bez dźwięku. Dlatego napisy są super ważne, zwłaszcza jeśli tworzysz treści, gdzie mówisz. Napisy pomagają w przekazaniu treści, nawet gdy dźwięk jest wyłączony.

Please login for access. Login

Napisy można bardzo łatwo wygenerować. Wystarczy przejść do zakładki „Subtitles”, wybrać język i kliknąć „Create subtitles”. System automatycznie wygeneruje napisy, które można później edytować.

Napisy można również stylizować, aby wyglądały bardziej dynamicznie. Można zmieniać kolory, dodawać podświetlenia i cienie, a także wybierać różne style. Warto dostosować kolory do swojej marki, aby napisy były spójne z resztą treści.

Pamiętaj, aby zmienić pozycję napisów i przesunąć je np. na środek ekranu. Na platformach takich jak TikTok i Instagram, dolna część ekranu jest zarezerwowana na przyciski akcji i opisy, więc napisy w tej części mogą być niewidoczne.

Wstawki wideo

W krótkich filmach na Instagramie czy Tiktoku często można zobaczyć wstawki wideo, które dodają dynamizmu i utrzymują uwagę. To wygląda naprawdę dobrze szczególnie w wywiadach lub filmach edukacyjnych, gdzie wizualnie niewiele się dzieje.

Please login for access. Login

Oprócz wideo, można dodawać inne elementy jak gify czy animowane stickery.

Muzyka w rolkach

Muzyka może (ale nie musi) wpłynąć na odbiór naszych rolek. Znajdziesz ją w zakładce „audio” i możesz wyszukiwać według słów kluczowych.

Please login for access. Login

Inne bajery

Veed posiada też inne bajery jak pasek postępu widoczny w filmie czy filtry i przejścia. O części z nich mówię w poniższym filmie.

Please login for access. Login

Podsumowanie

Z tego tutoriala wiesz, jak szybko montować mówione rolki na TikToka lub Instagrama. Umiesz:

  • nagrywać rolki z gotowym skryptem,
  • automatycznie usuwać ciszę z filmu,
  • korygować „uciekające oko”,
  • dodawać napisy do filmów,
  • wstawiać wideo i inne elementy,
  • dodawać muzykę do rolek.