Piszę ten wpis jeszcze na gorąco po tym, jak się zorientowałam, że kilkadziesiąt filmów muszę nagrać od nowa. Jednak nie na tyle gorąco, żeby mnie jeszcze wku*w trzymał. Zrobię więc użytek z tej sytuacji i wylistuję zarówno dla siebie, jak i dla Ciebie drogi czytelniku, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem nagrywania albo co przetestować, żeby się potem nie poirytować. Wszystkie punkty z tej listy wynikają z mojego własnego doświadczenia z trzech lat tworzenia kursów online.
Checklista
- Przed i tuż po rozpoczęciu nagrywania upewnij się, że mikrofon „zaskoczył”, czyli że poprawnie zbiera dzwięki.
- Upewnij się też, że używasz tego mikrofonu, którego chiałeś/aś użyć, a nie systemowego.
- Upewnij się, że masz miejsce na dysku na Twoje nagranie. Niektóre programy mają osobną lokację na pliki tymczasowe (w trakcie nagrywania) i osobną na już gotowe w pełni nagrane filmy. Sprawdź obie lokalizacje.
- Upewnij się, że nagrywasz w odpowiednim rozmiarze i jakości. Zrób wcześniej jakieś minitesty, żeby zobaczyć jak wygląda nagrany przy obecnych ustawieniach film.
- Wycisz telefon (z wibracji też).
- Zamknij okno.
- Upewnij się, że Twój komputer/laptop nie chodzi za głośno. Czasami będzie koniecznie przełączenie laptopa w tryb cichy.
- Sprawdź czy Twój mikrofon nie rejestruje jakichś dodatkowych dźwięków (skrzypienie krzesła na którym siedzisz, pisanie na bardzo głośnej klawiaturze, klikanie myszką, chwianie się stołu itp.).
- Sprawdź, czy nie masz pogłosu. W najgorszym wypadku zawsze się mozesz nakryć kocem z mikrofonem i laptopem (o ile nie nagrywasz swojej facjaty).
- Upewnij się, że jeżeli nagrywasz określone okno wybranej aplikacji, to że program do nagrywania rzeczywiście wszystko zbiera. Zdarzyło mi się, że OBS zbierał obraz tylko z głównego okna aplikacji, ale na przykład z okien z ustawieniami z tej aplikacji już nie.
- Upewnij się, że nie wyskoczy Ci w trakcie nagrania żadna notyfikacja.
- Zadbaj o ukrycie wraźliwych danych (niektóre rzeczy można ukryć przed nagraniem, niektóe w postprodukcji).