Nie zawsze potrzebujesz strony internetowej, aby przyjmować płatności. Może po prostu reklamujesz swoje usługi za pomocą mediów społecznościowych. Może kliencie przychodzą do Ciebie głównie z polecenia. A może masz stronę internetową, ale potrzebujesz dodatkowej wtyczki lub nawet zatrudnić dewelopera, aby całość zadziałała. Na szczęście istnieje sposób na przyjmowanie płatności online bez własnej strony internetowej lub instalowania dodatkowych wtyczek. A rozwiązaniem jest Stripe Payment Links.
Dlaczego nie za pomocą wtyczki?
Mówię tutaj głównie o wtyczkach do WordPressa. Jest wiele (serio) powodów, dla których postanowiłam pozbyć się wtyczek płatniczych ze swojej strony postawionej na WordPressie.
Im więcej ich instalujesz, tym bardziej podatna i powolna staje się Twoja strona internetowa.
Każda wtyczka, którą instalujesz, jest potencjalnym źródłem podatności. Każde oprogramowanie i aplikacja ma jakieś błędy i problemy bezpieczeństwa, które nie zostały jeszcze odkryte. Mówię to z doświadczenia, z zawodu jestem testerem oprogramowania. Zatem im więcej wtyczek, tym więcej potencjalnych dróg, jakimi ktoś niepowołany może się dostać do danych Twoich klientów albo użyć Twojej strony do zrealizowania jakichś własnych celów.
Więcej wtyczek dość często także oznacza, że Twoja strona będzie wolniejsza. Twoja baza danych jest wypełniona danymi związanymi z zakupami, wtyczki dodają własne CSS, JavaScripty, itp. Wszystko to może wpłynąć na ogólną wydajność Twojej strony.
Zarządzanie stronę, aktualizacje… Co może pójść nie tak?
Nie mogę powiedzieć, że miałam jakieś ogromne problemy po aktualizacji jakiejś wtyczki, ale to się może zdarzyć (sprawdź grupy na Facebooku związane z WordPressem, a zobaczysz). Im więcej masz wtyczek, tym większe ryzyko, że niektóre z nich nie będą ze sobą dobrze współpracować, zwłaszcza krótko po aktualizacji. Musisz też zwracać uwagę na aktualizowanie wtyczek na bieżąco, bo przechowujesz tam informacje klientów. A nie chcesz, aby zostały one skradzione i wykorzystane przez kogoś, kto dowiedział się o luce w jednej z wtyczek, których używasz, a Ty nie zainstalowałeś aktualizacji naprawiającej problem.
Ograniczone metody płatności
Tak było w moim przypadku. Sprzedaję swoje produkty polskim klientom. Polska jest dość zaawansowana w metodach płatności i ogólnie w bankowości internetowej, dlatego jest kilka fajnych, super prostych i łatwych w użyciu metod płatności, których nie zobaczysz nigdzie indziej. A Polacy naprawdę z nich korzystają. Więc kiedy zorientowałem się, że Stripe testuje Blika, jedną z najpopularniejszych metod płatności w Polsce i zdecydowanie najwygodniejszą, złożyłam wniosek o dostęp do bety. I dostałam go, ale wtyczka WooCommerce nie była jeszcze na to gotowa i nie oferowała tej integracji.
Niezbyt ładne UI
Strona płatności jest kluczowa dla Twojego biznesu. Musi działać jak zaczarowana i być intuicyjna, responsywna i szybka. Zawsze miałam z tym problem w WooCommerce. Czy to możliwe, że to moja wina? Że mam za dużo wtyczek? Jakiś dziwny CSS psuje responsywność mojej strony? Pewnie tak, ale nie mam czasu ani ochoty tego rozgryzać. Wolę użyć czegoś zewnętrznego i gotowego do użycia.
Stripe
Stripe to procesor płatności. Głównym powodem, dla którego go używam, jest fakt, że sprzedaję w Polsce, ale mój biznes jest w Hiszpanii. Potrzebuję więc lokalnych (polskich) metod płatności, ale uzyskanie weryfikacji z polskimi procesorami płatności, gdy Twój biznes nie jest w Polsce, to proces z piekła rodem.
Stripe jest dostępny w 47 krajach (w tym w Polsce). Mają lokalne metody płatności, jak również lokalne zespoły weryfikujące Twój biznes. Dzięki temu nie musiałam zatrudniać tłumacza przysięgłego do tłumaczenia dokumentów. Nie musiałam też nic wyjaśniać w kwestii dostarczonych dokumentów. Moja jednoosobowa działalność gospodarcza została zweryfikowana przez zespół przydzielony do klientów hiszpańskich. Aktywacja mojego konta zajęła im zaledwie kilka godzin i mogłam zacząć sprzedawać. Tak po prostu. Weyrifkacja biznesu prowadzone w Polsce również zajmuje już tylko kilka godzin.
Stripe jest świetnym wyborem również dlatego, że można go zintegrować bez znajomości kodu z całkiem sporą ilością aplikacji. Nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałam aplikację internetową, która nie miała Stripe na swojej liście integracji jako z procesorem płatności.
Payment Links
To jest funkcja Stripe, o której będziemy mówić w tym poście. Pozwala ona po prostu wygenerować link do płatności. Następnie wysyłasz ten link do swojego klienta w mailu lub łączysz go z przyciskiem na swojej stronie internetowej. Po jego kliknięciu Twój klient zobaczy ładną i responsywną stronę płatności.

Język strony płatności zostanie pobrany z ustawień przeglądarki Twojego klienta. Domyślny kraj zostanie wykryty na podstawie jego lokalizacji. Waluta jest czymś, co wybierasz podczas tworzenia linku płatności.
Możesz tworzyć linki płatności na dwa sposoby w Stripe.
Prosty sposób
Przejdź do „Products” i dodaj nowy produkt. Gdy już to zrobisz, możesz utworzyć link płatniczy.

Teraz musisz zdecydować jakie pola Twoi użytkownicy mają zobazyć na stronie płatności.

Możesz również ustawić zachowanie po płatności.

Nie tak łatwy sposób, ale dający więcej możliwości
Jeśli chcesz mieć nieco większą kontrolę nad tym, jak wygląda strona płatności, możesz użyć Stripe API do wysłania żądania, które stworzy link do płatności. To już wymaga pewnej wiedzy na temat REST API i jak korzystać z narzędzi takich jak Postman.
Możesz użyć tego gotowej kolekcji w Postmanie, aby nie zaczynać od zera. Możesz tam zobaczyć przykładowy request, który tworzy link płatności.

W ten sposób możesz ustawić niektóre opcje, których nie możesz ustawić w ten proszty sposób. Na przykład możesz zebrać zgodę na wysyłanie e-maili promocyjnych (ale to zależy od kraju, w którym zarejestrowana jest Twoja firma i kraju klienta).