Vadootv: alternatywa dla Vimeo

Idąc za ciosem i po poprzednim wpisie i filmie dotyczącym Cloudflare Stream, w tym wpisie przyjrzę się innemu narzędziu, które możemy użyć do hostowania i streamingu naszych filmów: Vadootv. Jest ono szczególnie atrakcyjne ze względu na swoją ocenę: obecnie na AppSumo dostępna jest oferta dożywotnia. Progi cenowe zaczynają się od 39 dolarów i właśnie taki pakiet nabyłam, żeby zobaczyć co to narzędzie potrafi. A że oprócz „robienia rzeczy w internecie” zajmuję się też testowaniem oprogramowania, to przyjrzałam się Vadootv dokładnie.

Dlaczego nie wgrywamy filmów bezpośrednio na WordPressa

To zagadnienie wyjaśniłam w poprzednim wpisie. Jeżeli jesteś ciekawy lub ciekawa, dlaczego to kiepski pomysł, to zapraszamTo zagadnienie wyjaśniłam w poprzednim wpisie. Jeżeli jesteś ciekawy lub ciekawa, dlaczego to kiepski pomysł, to zapraszam tutaj.

Ten artykuł zawiera linki afiliacyjne.

Wolisz wersję wideo?

Vadootv: mnogość funkcjonalności i ustawień

Biorąc pod uwagę ile zapłaciłam za Vadootv, ogromne wrażenie zrobiła na mnie mnogość ustawień i funkcjonalności. Co ciekawe, nie jest to takie oczywiste, trzeba trochę pogrzebać (o tym zaraz).

Jeżeli chodzi o funkcjonalności dla twórców kursów online, którzy będą tego używali tylko do hostowania i streamingu lekcji na własnej stronie (czyli po osadzeniu filmu u nas), to Vadootv ma wszystko czego nam potrzeba.

Zabezpieczenia naszych treści wideo

Podobnie jak w Vimeo i Cloudflare Stream także i tutaj mamy możliwość ograniczenia widoczności naszych filmów w ten sposób, żeby wyświetlały się tylko na wybranej przez nas domenie. Dzięki temu nawet, jeżeli ktoś wyciągnie link do naszego filmu (np. ze źródła strony) po próbie jego otworzenia zobaczy tylko komunikat, że film nie może zostać wyświetlony. Weź pod uwagę, że jest to ustawienie globalne, to znaczy że nie możesz wybrać, które filmy będą miały to zabezpiecznie, a które nie.

Znak wodny

W Vadootv mamy możliwość dodania znaku wodnego do naszych filmów. Możemy to zrobić na poziomie poszczególnych filmów ale także poziom wyżej, czyli na poziomie projektu (projekt można rozumieć jako folder z filmami).

Dostosowanie playera

Na poziomie wspomnianego już wcześniej projektu możemy zmienić główny kolor playera. Nie jesteśmy więc skazani na domyślny niebieski i możemy wybrać coś pasującego do kolorystyki naszej strony i loga. To czego natomiast nie rozumiem, to większość zmian dotyczących playera musimy robić na poziomie poszczególnych filmów. Oznacza to, że jeżeli Twój kurs ma kilkadziesiąt filmów, będziesz musiał lub musiała ustawiać to samo dla każdego z nich. Te ustawienia to na przykład to jak wygląda ikonka „play” dla filmów, czy film ma się odtwarzać automatycznie, czy chcemy pozwalać na zmianę prędkości odtwarzania albo jakości filmu i wiele innych ustawień.

Rozdziały, czyli dzielenie filmu na części

Na poziomie każdego filmu możemy dodać rozdziały. Robimy to wprowadzając na przykład minutę i sekundę filmu, w którym rozpoczyna się jakieś nowe zagadnienie, które chcemy zaznaczyć. Tak stworzone rozdziały zostaną zaznaczone na pasku postępu. Możemy także od razu przeskoczyć do interesującego nas rozdziału wybierając odpowiedni rozdział z menu playera.

Klasyczne miniaturki i gif

Możemy dla naszych filmów ustawić miniaturki, czyli to co się wyświetla zanim uruchomimy film. Możemy dodać stworzony przez nas wcześniej plik, wygenerować na podstawie wybranej klatki z filmu albo automatycznie wygenerować plik gif z kilkoma klatkami naszego filmu.

Pozostałe bajery niekoniecznie niezbędne

Vadootv w kwestii funkcjonalności ma do zaoferowania zdecydowanie więcej bajerów, które jednak niekoniecznie będą nam potrzebne pod kursy online. Należą do nich między innymi:

  • chronienie filmu hasłem,
  • udzielenie dostępu do filmu w zamian za pozostawienie swojego adresu email (weź natomiast pod uwagę, że to prawie na pewno nie jest zgodne z GDPR w takiej formie w jakiej jest to udostępnione w Vadootv),
  • strona lądowania dla filmu: jeżeli nie chcemy ukrywać naszych filmów i pozwolimy żeby były widoczne publicznie, będziemy mogli dostosować wygląd strony, na której wyświetla się film na Vadootv; możemy tam np. zmienić logo, dodać jakiś JavaScript oraz dodać przycisk z wybranym CTA (Call To Action) i linkiem kierującym na wybrany adres,
  • własny kanał: możemy stworzyć na Vadootv własny kanał, na którym będzie można zobaczyć wszystkie nasze filmy,
  • własny slug dla filmu: oprócz autogenerowanych linków do naszych filmów możemy także samodzielnie wpisać slug (czyli ostatnią część linka do filmu),
  • nagrywanie filmów (zarówno ekranu jak i obrazu z kamery ale nie dwóch jednocześnie),
  • link do prośby o zostawienie swojego nagrania: to się może przydać, jeżeli potrzebujesz jakiegoś mechanizmu do zbierania od swoich klientów feedbacku wideo albo np. zgłoszenia błędu w formie wideo; pod takim linkiem są dwa przyciski – jeden do wgrania wideo, a drugi do jego nagrania,
  • analityka, czyli podstawowe dane o wyświetleniach filmów,
  • napisy (zadziałał mi tylko format .vtt, próżno szukać informacji na ten temat w dokumentacji).

Vadootv: integracje

Jeżeli chcemy pokleić Vadootv z jakimiś innymi narzędziami, to warto zauważyć, że Vadootv ma integrację z Zapier, Integrately i Pabbly (tutaj przykład tego co potrafi Zapier). Dzięki tym narzędziom możemy połączyć Vadootv na przykład z naszą listą mailingową. Natomiast zbyt wiele z tego nie wyciśniemy, bo mamy tylko dwa triggery (wyzwalacze) i żadnych akcji. Możemy więc wykonać jakąś akcję gdzieś indziej gdy:

  • pojawił się nowy film w Vadootv,
  • ktoś zostawił swojego maila, żeby uzyskać dostęp do filmu (dla filmów, które mają ustawione takie ograniczenie).

W drugą stronę (czyli inny system -> Vadootv) nic nie zrobimy.

Vadootv posiada też integrację z Vimeo, YouTube, Google Drive, Amazon S3 czy Publitio. Polega ona na tym, że możemy dodać np. film z YouTube na Vadootv. Ale po pierwsze, to zadziała tylko z publicznymi plikami, a po drugie nie nazwałabym tego importem (takim określeniem posługują się twórcy aplikacji). Import rozumiem jako wgranie plików na Vadootv. W ten sposób mielibyśmy oryginalny film na YouTube i dodatkowo na Vadootv (np. jako backup). A ten „import” w Vadootv jest tak naprawdę osadzaniem w Vadootv filmów np. z YouTube. Oznacza to, że żeby taki film był wyświetlany na Vadootv, nie możemy go usunąć z YouTube ani zmienić ustawień prywatności na takie, które uniemożliwią wyświetlenie filmu. No i dodatkowo musimy to robić dla każdego filmu osobno.

Vadootv: cena

Vadootv na moment pisania tego tekstu jest dostępny na AppSumo. Oferta jest dożywotnia, a cena zaczyna się już od 39 dolarów. W porównaniu do Vimeo, którego cena za rok to 72 dolary za najniższy płatny pakiet, Vadootv jest aktualnie absurdalnie tanie. Według informacji na stronie Vadootv, cena regularna to 15 dolarów miesięcznie w płatności rocznej. Jest też subskrypcja darmowa, pozwala jednak na wgranie jedynie 10 filmów (i w ramach limitu 1GB).

Łyżka dziegciu

Trochę mnie sfrustrowało używanie Vadootv, ale dramatu nie było. Trzeba brać pod uwagę, że na AppSumo nie znajdziemy dojrzałych produktów. Dodatkowo w moich testach nie używałam tego jak „normalny” użytkownik. Starałam się zajrzeć wszędzie i sprawdzić prawie każdą funkcjonalność. Ogólnie biorąc pod uwagę możliwości tego narzędzia cena jest naprawdę atrakcyjna. Poniżej znajdziesz informacje o tym co mnie „boli” w Vadootv.

Błędy(?) i dokumentacja

Podczas pisania tego artykułu zgłosiłam około 10 potencjalnych błędów/wątpliwości. Część moich zgłoszeń na pewno wynikała z braku dokumentacji dotyczącej wybranej funkcjonalności albo dokumentacji, która nie zawierała wystarczających informacji. Przykładowo:

  • brak jest dokumentacji dotyczącej wrzucania napisów do filmu; to że wiem, że napisy powinny być .vtt wynika z tego, że próbowałam wrzucać napisy w kilku różnych formatach i sprawdzać co się dzieje;
  • niekompletny opis jak wygenerować customowy link do filmu: w dokumentacji znajdziemy informację, że wystarczy wpisać slug – otóż nie wystarczy, trzeba jeszcze w naszym profilu (czyli zupełnie gdzieś indziej) wpisać nazwę organizacji.

Brak kompletnej dokumentacji skazuje nas w przypadku wątpliwości na kontakt z supportem, który nie jest błyskawiczny i czasami ciężko mi się było z nimi dogadać, ale to wcale nie musi być ich wina.

Dodatkowo dokumentacja nie byłaby taka niezbędna, gdyby na interfejsie były jakieś podpowiedzi, a tych brak. Wystarczyłoby dodać jakieś tooltipy np. tam gdzie wybiera się plik z napisami. Taki tooltip informowałby o tym w jakim formacie mają być napisy. Podobnie z zaciąganiem filmów np. z Vimeo. Zwykły tooltip z informacją, że tylko publicznie dostępne pliki mogą zostać w ten sposób pobrane oszczędziłby wielu osobom frustracji.

Dodatkowy problem jaki widzę, to nawigacja jest dla mnie trochę nieintuicyjna. Menu po lewej zmienia się nieznacznie w zależności od tego czy jesteśmy w ustawieniach globalnych, ustawieniach projektu czy ustawieniach filmu. Zmienia się na tyle nieznacznie, że mam problem ze zrozumieniem gdzie jestem i czego ustawienia właśnie zmieniam. Z reguły cofałam się do głównego dashboardu i stamtąd nawigowałam się ponownie tam, gdzie potrzebowałam. To jest niepotrzebne dodatkowe klikanie.

Czy wzięłabym dla siebie?

Biorąc pod uwagę moją obecną sytuację, nie. Mam już Vimeo, a tam prawie 200 filmów. Nie zdecydowałabym się przenosić ich pojedynczo (przypominam brak możliwości importu wszystkich plików) tylko ze względu na niższą cenę. Uważam, że 72 dolary rocznie za Vimeo to niewygórowana cena za przetestowane narzędzie o stabilnej pozycji na rynku. Trzeba także dodać, że musiałabym też zmienić te filmy w każdej z moich lekcji. W moim przypadku byłaby to masa roboty za niewielką moim zdaniem oszczędność.

Ale zakładając, że nie miałabym wykupionego żadnego innego hostingu mogłabym wziąć Vadootv dla jakiegoś małego i niekluczowego projektu. Chodzi o to, że cały produkt wydaje się jeszcze „nieuleżany” i też niewiadomo co z Vadootv się będzie działo w dłuższej perspektywie. Vimeo, które jest firmą notowaną na NASDAQ nie zniknie z rynku z dnia na dzień. Vadootv ma dużo większą szansę się zawinąć jak im wyjdzie, że im się nie spina model biznesowy.

Ale jak im się zepnie i dopracują szczegóły, to będzie z tego moim zdaniem fajny produkt.

Dodaj komentarz